Jste zde: Úvodní strana > ... > Fondy EU v ČR > Národní orgán pro koordinaci > Archiv > Archiv vyjednávání > Rozhodnutí o přijetí Národního ...

Rozhodnutí o přijetí Národního strategického referenčního rámce

27.02.2009: Tento pátek 27. července vydá Evropská komise rozhodnutí o přijetí Národního strategického referenčního rámce. Slavnostnímu aktu budou v sídle Stálého zastoupení České republiky při Evropské unii v Bruselu přítomni komisařka pro regionální politiku Danuta Hübnerová a ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek.

Národní strategický referenční rámec definuje strategické záměry sociálního a ekonomického rozvoje České republiky pro období 2007 až 2013 a umožní další jednání o distribuci prostředků z fondů Evropské unie v celkové výši zhruba 26,69 miliard eur.

Na tuto podporu jsme čekali řadu let," uvedl Milan Půček, náměstek ministra pro místní rozvoj pověřený vyjednáváním s Evropskou komisí. "Jde o bezprecedentní finanční pomoc v moderních dějinách České republiky. Má za cíl výrazně zvýšit komfort života obyvatel České republiky a přispět k modernizaci ekonomiky. Povede k rychlému a zásadnímu zlepšení kvality životního prostředí a má ambice zlepšit pracovní uplatnění a zvýšit vzdělanost většiny české populace."

Teprve po přijetí Národního strategického referenčního rámce Evropskou komisí mohou být schváleny a realizovány jednotlivé operační programy, kterých je pro Českou republiku připraveno celkem 24. Operační programy byly dojednávány zároveň s referenčním rámcem a u některých se předpokládá jejich schválení Evropskou komisí již v září. Finanční pomoc tak začne do ČR proudit v letošním roce, přičemž všechny prostředky plánované pro rok 2007 mohou být čerpány ještě další tři roky. "Česká administrativa má velké zkušenosti s čerpáním evropských fondů," uvedla generální sekretářka vyjednávacího týmu Milena Vicenová. "Například z fondu pro zemědělství a venkov SAPARD Česká republika vyčerpala dokonce 115 procent alokovaných prostředků v období 2004 až 2006," dodala Vicenová.

Národní strategický referenční rámec dojednal za Českou republiku tým v čele s prvním náměstkem Ministerstva pro místní rozvoj ČR Milanem Půčkem, jehož členy dále byli odborníci Milena Vicenová, Miroslava Kopicová, Petr Moos a Martin Tlapa a další osobnosti jmenované vládou 19. března 2007.

Dokumenty ke stažení

  • Narodni strategicky referencni ramec CJ - cervenec 2007 final
  • Narodni strategicky referencni ramec EN - cervenec 2007 - beze zmen