Obyvatele v Běchovicích oddělí od rušné silnice zelená hradba

30.03.2009: Do konce roku 2006 bude v pražské městské části Běchovice dokončena výstavba parkového areálu. Ten bude sloužit nejen k odpočinku a sportu, ale zároveň i jako zelená hradba oddělující stávající zástavbu v Běchovicích od frekventované Českobrodské ulice. Informuje o tom tisková zpráva vydaná Ministerstvem vnitra pro místní rozvoj.

"Více než 12 milionů na tuto stavbu půjde z fondů Evropské unie, konkrétně z programu JPD 2, ze kterého jsou financovány projekty v hlavním městě," upřesňil ministr pro místní rozvoj Petr Gandalovič, a dále doplnil: "Kromě Evropské unie se na financování projektu podílí i český stát. Šest milionů korun půjde ze státního rozpočtu, pražský magistrát přispěje na vybudování parku čtyřmi miliony korun a 22 milionů korun půjde na financování projektu z rozpočtu městské části Praha Běchovice."

Nový park má v budoucnu sloužit občanům nejen jako rekreační zóna, ale také jako ochrana proti hluku a prachu z Českobrodské ulici, kterou denně Běchovice projedu přes stovky aut. Na počátku myšlenky parku jako zábrany proti hluku a výfukovým plynům ze silnice, stála kromě jiného i petice obyvatel Běchovic, po níž následovala veřejná debata, jak nejlépe oddělit stávající zástavbu od českobrodské dopravní tepny.

Za pobytem v zeleni museli dosud občané Běchovic cestovat mimo území své městské části. Relaxace v nově vystavěném parku prospěje nejen maminkám s dětmi a seniorům, projekt počítá rovněž i s využitím tohoto prostředí k ekologické výchově žáků na zdejší základní škole.