Skládka v Kolodějích se změní v park

30.03.2009: Do horizontu dvou let by se měla změnit černá skládka v lokalitě pražské městské části Koloděje, kterou místní nazývají Skála, na dvouhektarový park s prostorem pro vycházky, sport a dětské hřiště. Skládka během let dosáhla neuvěřitelných rozměrů a v některých místech bylo podle průzkumu navršeno až 15 metrů odpadu.

Tisková zpráva vydaná Ministerstvem pro místní rozvoj uvádí, že územní práce na skládce začnou co nevidět. "Předtím se ale ještě musíme úplně vypořádat s administrativou," řekl k současné fázi realizace projektu kolodějský starosta Zdeněk Kovář. Během rekultivace skládky, na kterou Kolodějským téměř polovinou nákladů přispívá i Evropská unie z programu JPD 2, bude odvezeno zhruba 50 000 kubíků zeminy, kamenů, stavební sutě i komunálního odpadu.

Rekultivace skládky zahrnující průzkum terénu, odvoz nežádoucího odpadu, terénní úpravy, zatravnění a osázení vzniklé plochy a výstavbu parku přijde na téměř 20 milionů korun. Zhruba 9,5 milionu přiteče do Kolodějů díky kvalitně zpracovanému projektu z Evropské unie. O zbytek nákladů se musí podělit pokladny státu, magistrátu i obce samotné. Přeměna skládky na park byla rozdělena do tří etap. Park by měl být občanům zpřístupněn v květnu 2008.

Tím ale plány Kolodějských nekončí. "V příštím roce by měla Evropská unie začít poskytovat granty na vzdělávání. Pokud budeme úspěšní i v získání této dotace, chtěli bychom na Skále postavit rozhlednu a hvězdárnu," doplnil kolodějský starosta Zdeněk Kovář své plány. Ty by se podle jeho slov měly uskutečnit nejdříve za čtyři roky.