Soukromý dětský domov v Měcholupech přivítá své první obyvatele

30.03.2009: První děti najdou od listopadu svůj náhradní domov v Dolních Měcholupech v soukromém dětském domově rodinného typu, který vznikl z iniciativy obecně prospěšné společnosti Radost. K jeho zrodu napomohly peníze z fondů EU.

Tisková zpráva vydaná Ministerstvem pro místní rozvoj informuje, že zrekonstruovat budovu bývalého bytového domu se podařilo díky dotaci programu JPD 2 strukturálních fondů EU a penězům ze státního rozpočtu a od pražského magistrátu. "Peníze v celkové výši zhruba 5 milionů korun nám vystačily na stavební práce a nezbytnou úpravu okolí. Zařídit nový dětský domov jsme ale nyní museli jen starším nábytkem, který jsme získali od sponzorů," popsala přípravy na přijetí prvních dětí Lubomíra Kokešová, jedna ze zakladatelek obecně prospěšné společnosti Radost.

"Důvodem, proč se na vzniku dětského domova podílely i peníze z evropských fondů, je mimo jiné fakt, že v hlavním městě je kritická situace v kapacitě zařízení tohoto typu. V současné době chybí v pražských dětských domovech na tři sta míst," uvedl k udělení podpory z peněz EU ministr pro místní rozvoj Petr Gandalovič. Peníze z evropské pokladny přitom pokryly téměř polovinu celkového rozpočtu.

Nový dětský domov nabídne útočiště celkem šestnácti dětí. V listopadu se do domova nastěhují první čtyři a postupně bude zaplněna celá kapacita. Jde o děti z diagnostického ústavu, které jsou starší než tři roky.