Rekonstrukce Fürstenberské zahrady

27.03.2009: Pražský hrad a jeho blízké okolí je jedním z nejvyhledávanějších míst turistů přijíždějících do metropole ze všech koutů světa. Tato dominanta má neocenitelnou historickou hodnotu, přičemž právě rekonstrukcí Fürstenberské zahrady získá na dokonalosti. Svahová část této zahrady, sousedící přímo s Malou Fürstenberskou zahradou a Polskou ambasádou, je součástí Palácových zahrad. Je však také poslední nezrekonstruovanou zelenou plochou pod pražskými hradbami.

DETAILY PROJEKTU

OPERAČNÍ PROGRAM

  • JEDNOTNÝ PROGRAMOVÝ DOKUMENT PRO CÍL 2

REALIZACE PROJEKTU

Hlavní důvody rekonstrukce Fürstenberské zahrady:

  • regenerace Palácové zahrady, která leží v atraktivní turistické zóně mezi Starými zámeckými schody a Valdštejnskou ulicí
  • zpřístupnění unikátní svahové části zahrady, která byla dosud široké veřejnosti uzavřena
  • vybudování příjemného odpočinkového prostoru s občerstvením a sociálním zařízením pro procházející turisty
  • zprovoznění dalšího zajímavého místa pro konání kulturních a společenských akcí, tedy výstav, koncertů a dalších produkcí

Přínosy projektu pro společnost:

Krása a výjimečnost Palácových zahrad je velkou konkurencí jakékoliv jiné pražské památce. Rekonstrukce její poslední veřejnosti uzavřené části tak bude mít široký pozitivní dopad a zatraktivní celý rozsáhlý komplex zeleně pod Pražským hradem. Obnovením a zpřístupněním této svahové zahrady vznikne propojený a průchozí areál, do něhož budou návštěvníci moci vcházet do zahrad nově vybudovaným čtvrtým vchodem přímo ze Starých zámeckých schodů. Fürstenberská zahrada získá svou původní tvář. Budou obnoveny terasové zdi a dvě velké oranžérie, původní zůstane i charakter vybírané vegetace.

Pro návštěvníky bude zajisté zajímavá i možnost přijít si zahradu prohlédnout během zimních měsíců a navíc v delších návštěvních hodinách. Kromě příjemného odpočinku na jednotlivých terasách zahrady s krásným výhledem na celé město se zde unavení turisté budou moci osvěžit v kavárně. Otevřením zahrady vzniknou nová pracovní místa zabezpečující celoroční provoz zahrady a finanční přínosy z nového proudu návštěvníků zajistí dlouhověkost její nové životní etapy.