Sportovně volnočasový areál Freestyle Park Modřany

26.03.2009: Přesto, že se Praha pyšní několika rozsáhlými prostranstvími zeleně, jsou možnosti využití volného času především ke sportování ještě pořád značně omezené. Výstavba Freestyle Parku Modřany na ploše o rozloze přibližně 20 000m2 tak řeší hned několik netradičních překážek. Jedinečný nápad ybudování zázemí sportovního parku na přistavené 71m dlouhé lodi vzniknul z jediného důvodu - celý pozemek sportoviště se nachází v aktivní povodňové óně. Neméně velkou výzvou je i odhodlání nabídnout Pražanům něco nového s cílem přitáhnout do této periferní městské oblasti nové návštěvníky.

DETAILY PROJEKTU

OPERAČNÍ PROGRAM

  • JEDNOTNÝ PROGRAMOVÝ DOKUMENT PRO CÍL 2

REALIZACE PROJEKTU

Hlavní důvody výstavby Freestyle Parku Modřany:

  • obnova chátrajícího a nevyužívaného břehu Vltavy, na kterém stála výrobna prefabrikátů a mobilní betonárka
  • doplnění cyklostezky využívané i in-line bruslaři, která vede v těsné blízkosti pozemku
  • napojení na sousedící golfové hřiště a vytvoření souvislého sportovního prostoru
  • zvýšení bezpečnosti jednak zamezením přístupu na pozemek tulákům a bezdomovcům, ale i zavedením kamerového systému sledujícího sportovní park i část cyklostezky
  • vytvoření sportovního zázemí pro nové obyvatele Prahy 12, která plánuje rozsáhlou bytovou výstavbu v sousedství Freestyle Parku Modřany

Přínosy projektu pro společnost a město:

Poptávka po "mladých" a atraktivních sportech je v Praze značná. Pozornost, která se jim věnuje, však není postačující. Přitom právě nedostatek zájmů přináší do života dospívajících mnohá rizika. Sport je jednou z úspěšných prevencí před nechtěnými sklouznutími z cesty. Freestyle Park Modřany se stane kvalitním volnočasovým areálem se širokou nabídkou hřišť (BMX park, plážový volejbal, street hokej). Klubové zázemí na lodi zabezpečí obsluhu celého komplexu, umožní zapůjčení sportovního vybavení, občerstvení v atraktivním prostředí toku Vltavy, které rádi využijí rodiče mladých sportovců.

Na své si však přijdou i dlouholetí uživatelé blízké cyklostezky, kteří pro své sportování nemají kvalitní podmínky. Není zde místo, kde obout brusle a dobít síly, navíc ve večerních hodinách zde mají projíždějící menší pocit bezpečí. Freestyle Park Modřany by se při pořádání Olympijských her v Praze mohl stát také místem konání olympijského závodu v BMX. Ne nadarmo převzal záštitu nad tímto projektem primátor hl. m. Prahy Pavel Bém. Věří, že Praha jde cestou moderního a bezpečného evropského města, které se dokáže postarat o všechny své občany a návštěvníky. Realizací projektů, jakým je Freestyle Park Modřany, se tento cíl daří úspěšně plnit.