Jste zde: Úvodní strana > Informace a dokumenty > Novinky > 25 LET SPOLUPRÁCE ZEMÍ VISEGRÁDSKÉ SKUPINY

25 LET SPOLUPRÁCE ZEMÍ VISEGRÁDSKÉ SKUPINY

15.02.2016: Dnes si připomínáme 25 let od vzniku Visegrádské skupiny. Členy V4 jsou Česká republika, Maďarsko, Polsko a Slovensko. Toto netradiční spojení vzniklo s cílem rychlejšího dosažení úrovně vyspělosti západoevropských demokracií. Každý rok si jednotlivé země předávají pomyslné žezlo předsednictví a určují hlavní téma celého roku. Od 1. července 2015 je předsedající zemí Česká republika.
V rámci českého předsednictví již proběhla řada významných akcí, kterých se účastnili i zástupci dalších států. Na konci ledna bylo v Praze podepsáno Společné prohlášení, které je výsledkem koordinovaného přístupu zemí Visegrádské skupiny k budoucnosti kohezní politiky; k tomuto prohlášení se v Praze připojily další čtyři země – Bulharsko, Chorvatsko, Rumunsko a Slovinsko. I nadále nás čeká mnoho důležitých akcí. V nejbližší době to bude např. workshop Ukončování programů za období 2007–2013, konference Smart Cities, která je tematicky zaměřená na udržitelný rozvoj měst, a konference, v rámci níž budou zhodnoceny výsledky prvního roku nového programového období 2014–2020.

Visegrádská skupina má rozhodně své místo i v dnešní době. V Radě EU mají tyto čtyři státy stejný počet hlasů jako Francie a Německo dohromady. Skupina tak může výrazně ovlivňovat další směřování EU - a to je třeba si uvědomitDnes je to 25 let od založení Visegrádské skupiny a za námi vidím hmatatelné výsledky naší práce. Během českého předsednictví nás čeká ještě hodně příležitostí, které jenom potvrdí, že skupina má smysl,“ řekla Karla Šlechtová, ministryně pro místní rozvoj.

Jednání zemí Visegrádské skupiny (V4) se na různých úrovních zabývají širokým spektrem témat, od koordinace spolupráce v agendách EU a sjednocování postojů v klíčových otázkách, přes oblast energetiky a vzdělávání až po bezpečnostní otázky a spolupráci ozbrojených složek. Veškeré informace o připravovaných akcích v rámci českého předsednictví a aktualitách naleznete na stránce www.V4.dotaceEU.cz     .


Kontakt pro média: 
Ing. Vilém Frček, DiS.
Odbor komunikace
Ministerstvo pro místní rozvoj ČR
tel: +420 224 861 445
mobil: +420 724 639 428
e-mail:vilem.frcek@mmr.cz

Štítky:

V4