Jste zde: Úvodní strana > Informace a dokumenty > Novinky > Jourová: Evropské fondy pomáhají i ...

Jourová: Evropské fondy pomáhají i českému stavebnictví

03.06.2014: Poslední květnový čtvrtek se v České národní bance v Praze uskutečnilo Setkání lídrů českého stavebnictví 2014. Mezi přítomnými hosty, kterých bylo přes 450, byli vrcholní představitelé státu, včetně prezidenta Miloše Zemana, ředitelé či členové představenstva stavebních, projektových a developerských společností.
Foto - Věra Jourová
Na setkání byly prezentovány výsledky Kvartální analýzy českého stavebnictví Q2 2014 přibližující aktuální situaci na stavebním trhu. Mezi pozvanými byla i ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová, která promluvila o evropských fondech s akcentem na programové období 2014-2020 a o investicích ve stavebnictví.
 
“Evropské fondy jsou důležitou součástí, která pomáhá v rozvoji České republiky, a pro stavební sektory jsou také významným zdrojem investic,“ řekla ministryně Jourová. Co se týká přímo stavebnictví, firmy podle Jourové vystupují v oblasti evropských fondů jako žadatelé a příjemci dotace anebo jako dodavatelé veřejných zakázek. A to například v oblastech jako jsou dopravní infrastruktura, cestovní ruch a kultura, výzkum a vývoj nebo také životní prostředí a dalších. „Zde je alokováno a tedy také čerpáno nejvíce finančních prostředků. Jedná se zejména o projekty směřující na rozvoj dopravní infrastruktury, a to 35% všech schválených finančních prostředků,“ uvedla Jourová.
 
Od počátku programového období 2007-2013 do počátku letošního dubna bylo podáno více než sto tisíc žádostí o dotaci v celkovém objemu téměř 1 250 miliard korun. Schváleno bylo více než 50 tisíc projektů za 603 miliard, finančně bylo ukončeno více než 29 tisíc projektů za více než 250 miliard korun. V prvním čtvrtletí zaznamenalo ministerstvo nárůst o 2 717 projektů v hodnotě 14,6 miliard korun, což je téměř o sedm procent.

Tématem pro diskusi byl zákon o veřejných zakázkách a směrnice regulující veřejné investování. Dále pak příprava nového stavebního zákona a posuzování vlivu na životní prostředí EIA v povolovacím procesu staveb. 

Kategorie:

NOK