Jste zde: Úvodní strana > Informace a dokumenty > Novinky > MMR: Velká finanční injekce českým památkám

MMR: Velká finanční injekce českým památkám

25.10.2017: České památky se mohou těšit až na 11 miliard korun. Tato jedinečná částka je poslední příležitostí tak velkého rozsahu, jakou mohou z evropských dotací naše památky získat. V Integrovaném regionálním operačním programu (IROP) je v současné době realizováno již 99 projektů obnovy památek, muzeí a knihoven za 5,25 mld. Kč.
„Obnova památek je důležitá pro zachování kulturního dědictví naší země a atraktivity českých regionů. Už brzy díky těmto dotacím získá novou vizáž například hrad Kost nebo kolonáda haly Vincentka v Luhačovicích.  Největší objem dotací směřuje zejména na revitalizaci památek zapsaných na seznamu UNESCO a dále pak na některé národní kulturní památky,“ říká ministryně Karla Šlechtová.

V současné době je 80 projektů památek v procesu hodnocení a postupně si rozdělí zhruba další tři miliardy korun. V oblasti kulturního dědictví IROP bylo dosud vyhlášeno osm výzev a z toho tři jsou již ukončené (dvě výzvy na Revitalizace vybraných památek a jedna výzva na Muzea). Mezi podpořené projekty IROP patří například obnova svatoprokopského areálu na Sázavě (dotace EU 101 milionu korun), dále projekt Stará Boleslav – kolébka české státnosti (dotace EU 98,7 milionu korun), revitalizace hradu Kost (dotace EU 75,1 milionu korun) či revitalizace kolonády haly Vincentka v Luhačovicích (dotace EU 88 milionu korun).

Nejedná se o pouhou obnovu památek jako takových, ale každý projekt přináší našemu kulturnímu dědictví určitou přidanou hodnotu. Příkladem je obnova barokního hospitálu Kuks, který jako jediný projekt v České republice získal v letošním roce cenu Grand Prix v rámci ocenění Europa Nostra, a jenž ojedinělým způsobem propojil revitalizaci objektu s navrácením kulturně-společenského života například prostřednictvím bylinné zahrady apod. Tento projekt byl realizován v minulém programovém období díky dotaci z Integrovaného operačního programu, předchůdce IROP.


Kontakty pro média:
Veronika Vároši
Ředitelka odboru komunikace MMR
E-mail: veronika.varosi@mmr.cz
 

Kategorie: