Jste zde: Úvodní strana > Informace a dokumenty > Novinky > Ministryně Šlechtová: Evropské fondy ...

Ministryně Šlechtová: Evropské fondy prokazatelně zkvalitňují život lidí v České republice

12.12.2014: Přes 78 tisíc nových pracovních míst, 5 600 projektů na podporu malých a středních podniků, 1 690 km rekonstruovaných silnic II. a III. třídy či více jak 600 moderních vozidel veřejné dopravy. To jsou jen některé příklady toho, co přinesly evropské fondy v období 2007-2013. Pozitivní přínosy více jak 55 tisíc schválených projektů v celkové hodnotě 662,3 miliard korun z fondů EU každodenně zkvalitňují život všech obyvatel České republiky. Případy, kde dojde k úmyslnému pochybení či dokonce zneužití prostředků, naštěstí tvoří jen zlomek z celého objemu financovaných projektů. Nová pravidla Ministerstva pro místní rozvoj pro čerpání prostředků v novém programovém období 2014-2020 toto riziko zneužití dále snižují.
Nadcházející rok 2015 je pro Českou republiku poslední příležitostí, kdy může čerpat prostředky z programového období 2007-2013. Současně budou vyhlášeny první výzvy z období nového. O připravovaných změnách a jednání s Evropskou komisí informují zástupci MMR také na sérii regionálních konferencí Evropské fondy 2014-2020. „Mým prioritním úkolem je dočerpat maximum evropských prostředků z let 2007-2013 na podporu kvalitních projektů a připravit start pro čerpání v období novém“, uvedla ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová. „Ačkoli se jedná o náročné pracovní výzvy, neměli bychom zapomenout zdůrazňovat, co všechno jsme díky politice soudržnosti a evropským fondům v posledních letech v naší zemi vybudovali a co se povedlo. Dopad investovaných prostředků doslova do každého regionu je vidět například na portálu Mapa projektů, kde si každý může zobrazit jednotlivé realizované projekty ve svém okolí a třeba je i navštívit,“ dodala ministryně.
 
Pravidelné informace o evropských fondech, stavu čerpání i příklady úspěšných projektů pravidelně přináší     OKO NOKu [PDF, 1.49MB], bulletin Ministerstva pro místní rozvoj. Benefity kohezní politiky za posledních 10 let pak hodnotí přehledná studie Přínosy strukturálních fondů, kterou MMR vydalo u příležitosti 10. výročí vstupu ČR do Evropské unie.
 

Kategorie: