Jste zde: Úvodní strana > Informace a dokumenty > Novinky > Oslavy Dne Evropy na Kampě

Oslavy Dne Evropy na Kampě

16.05.2013: Praha - I v letošním roce se po celé zemi konaly oslavy Dne Evropy, které vyvrcholily festivalem „Evropa na Kampě“, který proběhl 10. května 2013 na pražském ostrově Kampa. Akci pořádalo Zastoupení Evropské komise v ČR ve spolupráci s Odborem informování o evropských záležitostech Úřadu vlády ČR a Odborem publicity EU MMR ČR.

Pro účastníky, kteří dorazili i přes nepřízeň počasí, byl připraven nabitý kulturní program doplněný zajímavými a užitečnými informaci o Evropské unii. Na hlavním pódiu probíhala hudební a taneční vystoupení, které doplnil stan s projekcemi filmů a informační stánky evropských institucí a členských států EU. Během odpoledne probíhala soutěž o ceny s tématikou evropských fondů.

Odpoledne na hlavním pódiu odstartovalo vystoupením tanečních a hudebních skupin Rinceoirí, Dance in Pulse a Conamara Chaos, které rozezněly kampu irskými melodiemi. Na ně navázala litevská audiovizuální skupina Fusedmarc směsí alternativní elektroniky a trip-hopu. Poté se návštěvníkům představila nová česká kapela Kryštofa Michala - Portless. Závěr akce obstaralo známé hudební uskupení N.O.H.A., které rozproudilo návštěvníky dynamickým podáním žánrů world music a drum’n’bass. Programem provedla moderátorka Lenny Trčková.

Odbor informování o evropských záležitostech Úřadu vlády ČR ve spolupráci s neziskovými organizacemi Opona, Zapomenutí, Člověk v tísni, Političtí vězni a Post Bellum, připravily komponovaný program s názvem „Aktivní evropská paměť“ připomínající oběti nacismu a stalinismu, který doprovodily projekce filmů k tomuto tématu a diskuze se zástupci neziskových organizací.

Odbor publicity EU Ministerstva pro místní rozvoj se zaměřil na informování o projektech financovaných z fondů Evropské unie. Realizované evropské projekty představil výstavou vítězných fotografií ze soutěže „Vyfoť projekt“, promítáním spotů o úspěšných projektech a tematickým kvízem o ceny. Zároveň přestavil letošní ročník soutěže „Vyfoť projekt“, ve které široká veřejnost během letních měsíců může soutěžit o nejlepší fotografie projektů realizovaných za podpory fondů EU a také soutěž „Navrhni projekt“, v níž soutěží žáci středních škol o nejlepší návrh projektu z fondů EU pro svůj region.

Akce se konala pod záštitou předsedy vlády Petra Nečase, ministra zahraničních věcí Karla Schwarzenberga a irského předsednictví Rady EU. Oslav Dne Evropy se vedle zástupců pořádajících institucí aktivně zúčastnili i představitelé zastupitelských úřadů členských zemí EU.

Den Evropy je jedním ze symbolů Evropské unie a připadá na 9. května. Slaví se od roku 1985. Toto datum odkazuje k počátkům evropské integrace, konkrétně do r. 1950, kdy francouzský ministr zahraničních věcí Robert Schuman poprvé představil myšlenku mírové spolupráce v Evropě a navrhl vytvoření společné organizace, která by koordinoval aktivity evropských zemí.

Kategorie:

NOK

Mediální galerie