Jste zde: Úvodní strana > Informace a dokumenty > Novinky > Technická památka Hlubina ožije pro ...

Technická památka Hlubina ožije pro návštěvníky díky eurodotacím

07.05.2015: Poslední vozík s uhlím vyjel na povrch z dolu Hlubina v červnu 1992. Po 23 letech se zde otevírá nová kulturní čtvrť Hlubina.

Díky této obnově z evropských dotací bude čtvrť Hlubina poskytovat originální zázemí pro kulturní a uměleckou scénu, které v Ostravě dosud chybělo. Věřím, že se Hlubina stane kreativním centrem regionu a vzorem pro obdobné projekty,“ uvedla ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová.     
 
Díky dotaci 192 mil. Kč z Integrovaného operačního programu, přidělené projektu Zpřístupnění a nové využití NKP Hlubina – 1. část, proběhla v letech 2013-2015 stavební obnova vybraných objektů v oblasti národní kulturní památky Dolu Hlubina. Jedná se o bývalé staré koupelny, průběžnou jídelnu, kompresorovnu, trafostanici, sklad, průběžný most a těžní věž. Projekt navazuje na nedaleký úspěšný projekt Zpřístupnění a nové využití NKP Vítkovice, podpořený také z IOP, který byl zaměřený na rekonverzi plynojemu, vysoké pece a energetické ústředny.
 
Příjemcem dotace je Dolní oblast Vítkovice, zájmové sdružení právnických osob, partnerem projektu je občanské sdružení Hlásím se k továrně.
Co z dotace vzniklo? Zázemí pro filmovou, video a audiovizuální tvorbu, dva promítací sály pro 60 a 25 lidí, odhlučněné zkušebny pro muzikanty a kapely, nahrávací studio s režií, zázemí pro vizuální a řemeslné tvůrce, ateliéry, svépomocná dílna, infopoint Provozu Hlubina, prezentační prostory, divadelní a koncertní sál. Více na  http://provoz.net/prostory/    .

 

 
 

 

 

 

Veronika Vároši
Odbor komunikace
Ministerstvo pro místní rozvoj
tel.: 734 360 704
e-mail: media@mmr.cz 

Kategorie:

2014–2020