Jste zde: Úvodní strana > Informace a dokumenty > Novinky > Vláda schválila analýzu čerpání ...

Vláda schválila analýzu čerpání evropských fondů

23.02.2015: Vláda na dnešním jednání projednala Analýzu čerpání evropských fondů a krizové plány 2015 pro programové období 2007- 2013, kterou představila ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová. Pravidelný materiál kromě kvalifikovaného odhadu o výši nedočerpání v letošním roce navrhuje konkrétní kroky, jak maximálně efektivně využít zbývajících evropských prostředků pro rozvoj České republiky.
Ministerstvo pro místní rozvoj je Národním orgánem pro koordinaci čerpání z evropských fondů. Má povinnost analyzovat tuto činnost v jednotlivých resortech a upozorňovat na všechna rizika, která jsou s ní spojena. Podle těchto údajů hrozí České republice, že v roce 2015 nevyčerpá částku mezi 18 až 23 miliardami korun.
 
Na základě zkušeností z dosavadního vývoje s čerpáním evropských fondů však musíme pracovat i s horšími scénáři, abychom byli připraveni včas jim čelit. Klíčové jsou pro nás krizové plány, abychom nepolevili a udrželi stávající tempo.  Jde vidět práce Národního orgánu pro koordinaci, který počítá se všemi možnostmi,“ uvedla ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová.
 
Pesimistický odhad vývoje nedočerpání je 41 miliard korun. V krajním případě, pokud by například nebyla úspěšně vyřešena problematika okolo procesu EIA a nebyly realizovány velké dopravní stavby, mohla by se částka teoreticky vyšplhat až na 85 miliard korun. „Tento odhad 85 miliard může být motivačním faktorem pro nás všechny, včetně vlády, která již v loňském roce dokázala, že z původních 31 miliard jsme se zvládli dostat na nedočerpání ve výši 9 miliard,“ doplnila ministryně Šlechtová.
 
Rok 2015 je posledním rokem čerpání finančních prostředků z programového období 2007 -2013. Ministerstvo pro místní rozvoj vede zesílené řízení rizik včetně individuálních krizových plánů a je připraveno poskytnout řídícím orgánům maximální podporu pro úspěšné dočerpání evropských prostředků.  

Kategorie:

NOK, 2014–2020