Jste zde: Úvodní strana > Novinky > Integrovaný operační program podporuje ...

Integrovaný operační program podporuje kvalitní architekturu

24.08.2015: Čtyři projekty spolufinancované z Integrovaného operačního programu (IOP) postoupily do druhého kola soutěže Stavba roku 2015. Jde o rekonstrukce historických a novodobých památek, ale také o novou výstavbu: Důl Hlubina v Ostravě-Vítkovicích, Vzdělávací a kulturní centrum v broumovském klášteře, historická Květná zahrada v Kroměříži a heliport liberecké nemocnice.
Důl Hlubina je součástí rozsáhlého průmyslového areálu v Ostravě, který byl v roce 2002 prohlášen za národní kulturní památku poté, co zde byla po 170 letech ukončena těžba a výroba železa. Za posledních pět let prošel areál rozsáhlou proměnou. V rámci projektu na zpřístupnění a nové využití dolu Hlubina prošlo rekonstrukcí pět historických budov včetně starých hornických koupelen a kompresorovny. Nově je zde soustředěno zázemí pro hudební, výtvarnou nebo filmovou tvorbu a také pro prezentaci umělců. Integrovaný operační program podpořil projekt částkou 163 200 000 Kč.
 
V Broumově projekt IOP řešil rekonstrukci podstatné části areálu broumovského benediktinského kláštera. Klášter je dominantou města a národní kulturní památkou. Byl založen Benediktiny před rokem 1322 společně s proboštstvím na broumovském hradě. Celý klášterní komplex byl navržen a vystavěn převážně podle plánů K. I. Dientzenhofera v letech 1726-1748. Záměrem bylo vybudování vzdělávacího a kulturního centra v prostorách kláštera, jejichž stav před opravou neodpovídal jejich kulturnímu, historickému a architektonickému významu. Příspěvek IOP na projekt činil 206 107 450 Kč.
 
Vybudování Národního centra zahradní kultury v Květné zahradě v Kroměříži vytvořilo podmínky pro vzdělávání veřejnosti i odborníků na péči o historické zahrady a parky. Hlavní část Květné zahrady byla vybudována mezi léty 1665-1675 a stojí na hranici renesančních zahrad a barokních zahrad versaillského typu. Je dnes prakticky jediným představitelem obdobně komponovaného celku v Evropě. Obnova Květné zahrady proběhla pomocí tradičních technologií, materiálů a řemeslných postupů do podoby podle dochovaného grafického alba z roku 1691. IOP přispěl na tento projekt dotací 285 997 123 Kč
.
Čtvrtou stavbou je vyvýšený heliport liberecké nemocnice. Je využíván vrtulníkovou leteckou záchrannou službou pro nepřetržitý provoz. Zásadně usnadnil převoz těžce zraněných pacientů, kteří nemusejí být převáženi z letiště vozy záchranné služby přes město Liberec. Heliport je umístěn ve výšce 17 metrů na samostatné, ocelové konstrukci podpírané třemi sloupy nad stávajícími vnitroareálovými komunikacemi. Spojení heliportu s objekty nemocnice je po visuté rampě vynášené samostatnou ocelovou konstrukcí, vedoucí přímo do pavilonu v posledním patře nemocnice. IOP financoval stavbu heliportu částkou 29 750 000 Kč.
 
Do nejprestižnější tuzemské architektonické soutěže Stavba roku se letos přihlásilo přes 70 projektů. Do druhého kola postoupilo 30 z nich, mezi nimi čtyři projekty podpořené Integrovaným operačním programem. Porota dále vybere 15 finalistů a z nich pak pět vítězných staveb. Vítězové budou vyhlášeni v prostorách Betlémské kaple v Praze 13. října 2015.