Jste zde: Úvodní strana > Novinky > Klášter Broumov se dnes díky evropským ...

Klášter Broumov se dnes díky evropským dotacím představí v novém

22.04.2015: Dnes bude slavnostně ukončen projekt obnovy Broumovského kláštera. O víkendu 25. a 26. dubna budou ve všech obnovených prostorách kláštera probíhat dny otevřených dveří. Rekonstrukce této národní kulturní památky byla financována z Integrovaného operačního programu částkou 242 miliónů korun.

 Dnes bude slavnostně ukončen projekt obnovy Broumovského kláštera. O víkendu 25. a 26. dubna budou ve všech obnovených prostorách kláštera probíhat dny otevřených dveří. Rekonstrukce této národní kulturní památky byla financována z Integrovaného operačního programu částkou 242 miliónů korun.

Pokaždé se těším na znovuotevření rekonstruované národní kulturní památky, jakou je i Broumovský klášter. Na těchto příkladech je jasně vidět, jak dotace z Evropské unie prospívají České republice nejen díky jednotlivým revitalizacím památek, ale zde například i výstavbou centra pro environmentální vzdělávání. Jedná se tak o investici do obnovy a vzdělání,“ uvedla ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová. 
 
Projekt řešil rekonstrukci velké části nevyužívaných ploch areálu benediktinského kláštera. Z nevyužitých místností a chodeb byly zřízeny přednáškové sály, výstavní plochy, keramické dílny a studovny. Byla rekonstruována zahrada kláštera v podobě z poloviny 19. století. Nynější revitalizace, financovaná z evropských dotací, představuje pro benediktinský řád největší opravy za více než sto let. V obnovených částech kláštera jsou nové rozvody elektřiny, vody, odpadů i nové vytápění. V klášterní zahradě prošly opravou poničené obvodové zdi. Nově opravený je dům kuchaře, dům zahradníka, kuželník, kašna, vodárenská věž, památník opata Jakuba Chmela a most spojující klášter se zahradou.
 
Dnes probíhá slavnostní otevření revitalizované části broumovského kláštera, mimo jiné přijede kardinál Dominik Duka, který bude v klášterním kostele sv. Vojtěcha celebrovat slavnostní mši. O víkendu 25. a 26. dubna od 10 do 17 hodin budou ve všech obnovených prostorách kláštera v Broumově probíhat dny otevřených dveří s bohatým doprovodným programem. Více informací lze nalézt na http://www.klasterbroumov.cz/cs/        .
 
Projekt dotovaný z Integrovaného operačního programu v celkovém rozsahu 242 miliónů korun, z čehož příspěvek Evropské unie činí 206 miliónů korun, byl zaměřen na vzorové využití národní kulturní památky Broumovského kláštera s cílem vytvořit zde centrum environmentálního vzdělávání a místo pro pořádání kulturních, vzdělávacích a společenských akcí. Příjemcem dotace je Benediktinské opatství svatého Václava v Broumově.