Jste zde: Úvodní strana > Novinky > Klášter premonstrátů v Teplé se dnes ...

Klášter premonstrátů v Teplé se dnes oblékl do slavnostního roucha

26.06.2015: Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová se dnes zúčastnila slavnostního ceremoniálu a závěrečné konference projektu vzorové obnovy kláštera Teplá. Jedná se o největší projekt Integrovaného operačního programu v Karlovarském kraji. Odborné veřejnosti a médiím se představí nově zrekonstruované prostory.
„V areálu kláštera premonstrátů byl odveden velký kus práce. Evropské dotace do obnovy kulturního dědictví České republiky jsou zde v Teplé opravdu vidět. Věřím, že klášter přitáhne velké množství nových návštěvníků, nejen z řad turistů, ale i z řad žáků a studentů základních, středních a uměleckých škol. Teplá se tak může stát inspirací pro jiné národní kulturní památky, které již mohou připravovat vlastní projekty do  Integrovaného regionálního operačního programu. Přeji tomuto projektu, aby se stal vzorovou ukázkou toho, jak vrátit památkám předešlou krásu,“ uvedla ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová.
 
Po dopoledním ceremoniálu následovalo odhalení pamětní desky a slavnostní přestřižení pásky před průjezdem u hlavního vstupu do areálu kláštera. Odpoledne se Karla Šlechtová zúčastnila také závěrečné konference mapující nejzajímavější archeologické nálezy i inovativní metody revitalizace a restaurování památkového objektu, které zde byly v rámci projektu využity.
 
Klášter premonstrátů v Teplé patří k nejvýznamnějším památkám v České republice a na obnovu musel čekat dlouhých 50 let. Ta začala v roce 2009 a zaměřila se na rekonstrukci nejcennějších částí. Rok před tím byl prohlášen klášter národní kulturní památkou. Cílem projektu bylo také vytvoření moderního otevřeného prostředí pro širší spektrum nekomerčních kulturních a vzdělávacích aktivit. V nově rekonstruovaných prostorách vzniklo například kulturně-vzdělávací středisko „Hroznatova akademie“, které se široké veřejnosti postupně otevře od 1. 7. 2015.  
 
„Poskytnutá dotace velmi přispěla k tomu, aby část budov kláštera dále nechátrala. V obnovených prostorách bude školící centrum pro nejrůznější skupiny obyvatel,“ řekl opat tepelské kanonie premonstrátů, Filip Zdeněk Lobkowicz.
 
Projekt Vzorová obnova národní kulturní památky Klášter premonstrátů Teplá je financován z Integrovaného operačního programu Ministerstva pro místní rozvoj. Kanonie premonstrátů Teplá získala dotaci ve výši téměř 500 miliónů korun. Projekt bude dokončen v polovině letošního roku.