Jste zde: Úvodní strana > Novinky > Projekt Barokní Velehrad byl slavnostně ...

Projekt Barokní Velehrad byl slavnostně ukončen

27.11.2015: Dne 26. listopadu 2015 byl slavnostně ukončen projekt s názvem Barokní Velehrad podpořený z Integrovaného operačního programu (IOP). Barokní Velehrad navazuje na projekt Velehrad – Centrum kulturního dialogu západní a východní Evropy, který byl zásadním krokem při obnově Velehradu.
Barokní Velehrad řeší dokončení oprav velehradského klášterního komplexu s bazilikou Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje. Projekt zajistil obnovu celkem čtyř částí areálu - části baziliky - zejména boční kaple, interiéru kláštera, kaple sv. Vendelína a vstupu do areálu. Obnovené objekty budou sloužit návštěvníkům, věřícím a poutníkům a budou zde pořádány kulturní a vzdělávací aktivity.
 
Cílem projektu Velehrad-Centrum kulturního dialogu západní a východní Evropy byla obnova národní kulturní památky Velehradu, která je připomínkou působení Sv. Cyrila a Metoděje, zakladatelů našeho písemnictví a národní kultury. Projekt řešil rekonstrukci a restaurování stávajících nejvýznamnějších památkově chráněných objektů, ale i doplnění doposud chybějících zařízení, potřebných pro realizaci kulturních, vzdělávacích a společenských aktivit.
 
Oba projekty jsou podpořeny z oblasti intervence 5.1 IOP. Projekt Velehrad-Centrum kulturního dialogu západní a východní Evropy, který byl úspěšně ukončen v prosinci 2014, obdržel dotaci ve výši přibližně 332 mil. Kč.
 
Dne 23. listopadu 2015 Ministerstvo pro místní rozvoj vyhlásilo 13. výzvu z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP) zaměřenou na obnovu národních kulturních památek a památek UNESCO. Z Evropského fondu pro regionální rozvoj jsou pro tuto výzvu vyčleněny 3 miliardy korun.