Jste zde: Úvodní strana > Novinky > Projekt Centrum stavitelského dědictví v ...

Projekt Centrum stavitelského dědictví v Plasích úspěšně završen

30.09.2015: Projekt Centrum stavitelského dědictví v Plasích podpořený z Integrovaného operačního programu dnes ukončil svou realizační fázi. Díky evropské podpoře byla umožněna realizace obnovy areálu bývalého cisterciáckého kláštera.
Projekt řešil vzorovou obnovu a následné optimální využití národní kulturní památky - areálu bývalého cisterciáckého kláštera v Plasích. V rámci projektu byly obnoveny především objekty související s hospodářským zázemím někdejšího kláštera – bývalý pivovar s klášterním mlýnem a areál hospodářského dvora.
 
V zrekonstruovaných historických objektech bude sídlit nová instituce Centrum stavitelského dědictví, jakožto součást Muzea architektury a stavitelství Národního technického muzea.
 
Prostory pivovaru byly upraveny pro potřeby expozice, respektive studijního depozitáře s referenční sbírkou historických stavebních materiálů, prvků konstrukcí a řemeslných nástrojů. Na expoziční část navazují další víceúčelové výstavní prostory pro tematické prezentace a stálá výstava věnovaná historii objektu a jeho památkové obnově. Pro odbornou veřejnost bude k dispozici odborná knihovna. Na budovu pivovaru navazuje areál hospodářského dvora s prezentací historických stavebních technologií formou interaktivního didakticko-zážitkového stavebního dvora.
 
Projekt byl podpořen z Integrovaného operačního programu částkou 337,3 mil. Kč, z čehož 286,7 mil. Kč činí příspěvek Evropské unie. Příjemcem dotace je Národní technické muzeum.  Další informace o projektu naleznete na http://ntm.cz/csd    .  

Mediální galerie