Jste zde: Úvodní strana > Novinky > Projekt Národní centrum zahradní kultury ...

Projekt Národní centrum zahradní kultury v Kroměříži úspěšně završen

25.02.2015: Projekt Národní centrum zahradní kultury v Kroměříži podpořený z Integrovaného operačního programu (IOP) dnes ukončil svou realizační fázi. Díky evropské podpoře ve výši 286 milionu korun zde byly zrekonstruovány jedinečné renesančně-barokní zahrady kroměřížského zámku a vzniklo metodické centrum zahradní kultury sloužící odborníkům i veřejnosti. Kroměřížský zámek a zahrady jsou mezi památkami zapsanými na seznamu UNESCO.
Hlavním cílem projektu zahájeného již v roce 2010 bylo vytvoření multioborového metodického centra Národního památkového ústavu a obnova Květné a Podzámecké zahrady. Metodické centrum zahradní kultury se věnuje zahradnímu umění a jeho pětisetleté historii na našem území. Vytváří metodiky pro péči o historické zahrady a parky v České republice, vychovává odborníky a v neposlední řadě se zaměřuje na veřejnost. Celkové náklady projektu byly 336,5 milionu korun. Z toho 286 milionu korun poskytla Evropské unie prostřednictvím Integrovaného operačního programu. Státní rozpočet projekt spolufinancoval částkou 50,5 milionu korun.
 
„Projekt Národní centrum zahradní kultury měl několik fází. Např. zrekonstruovaná Květná zahrada se veřejnosti otevřela již vloni na podzim. Nyní byl projekt zcela dokončen a přechází do své provozní fáze, aby mohl plně sloužit k prezentaci naší bohaté zahradní kultury. V Kroměříži budou nabízet pestré návštěvnické programy, komentované prohlídky a kurzy pro veřejnost od předškoláků po seniory,“ uvedla ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová.
 
Na únorové dny připravilo metodické centrum ve velkém skleníku Květné zahrady expozici Rajská zahrada, která návštěvníky přenese do exotických krajů. Ve čtvrtek 26. února bude na programu vernisáž výstavy Kamélie v novém, která v Palmovém skleníku představí půvabnou královnu plesových květů. Potrvá do 29. března a její součástí budou komentované prohlídky.
 
Úpravy části zámeckých interiérů přispěly k výraznému zkvalitnění návštěvnického zázemí památky spojené s prezentací Národního centra zahradní kultury a vytvořením prostor pro edukační aktivity. Vstupní expozice v přízemí zámku v sobě zahrnuje informační centrum, výstavní prostory i prodejnu informačních materiálů. Navazuje na ně studijní místnost a sál s multimediálním příslušenstvím. V druhém patře byly upraveny místnosti k expozičním a edukačním účelům se stálou expozicí zahradní kultury zaměřenou na prezentaci Květné a Podzámecké zahrady. Dominantami expozičních místností se staly modely obou zahrad doplněné řadou dalších exponátů.
 
V rámci realizace projektu nebyla Květná zahrada návštěvníkům uzavřena, naopak pro zájemce byly připravovány prezentace probíhajících prací v rámci speciálních komentovaných prohlídek zahrady s průvodcem. Otevření obnovené Květné zahrady proběhlo o víkendu 6. – 7. září 2014 v rámci barokní slavnosti Hortus Magicus.
 
Zbudováno v rámci projektu bylo i zahradnictví v Podzámecké zahradě, které slouží jako technické zázemí pro údržbu historické zahrady. Provoz v nových budovách zahradnictví byl zahájen v listopadu 2012. V dubnu roku 2013 získal projekt zahradnického zázemí v Podzámecké zahradě čestné uznání v soutěži Grand Prix Architektů 2013.