Jste zde: Úvodní strana > Novinky > Zámecká jízdárna v Lednici se otevírá ...

Zámecká jízdárna v Lednici se otevírá návštěvníkům

02.02.2015: Po rekonstrukci financované z Integrovaného operačního programu, která trvala od roku 2010 do 2015, se otevírá zámecká jízdárna v Lednici.
Historie jízdáren v Lednici sahá do konce 17. století, kdy se stal součástí zámeckého areálu „zámek hřebců“. Podobu jim vtiskl věhlasný architekt Johan Bernard Fischer z Erlachu, avšak prosluly také jako domov plemene tzv. lednických strakáčů. Komplex jízdáren je nejstarší dochovanou částí zámeckého areálu v Lednici. Zámecké jízdárny a konírny jsou součástí Národní kulturní památky Zámek Lednice a Lednicko-valtického areálu, zapsaného na Seznamu světového dědictví UNESCO v podkategorii kulturních krajin. Objekt jízdáren byl před rekonstrukcí v havarijním stavu, v průběhu uplynulých 50 let sloužil jako stáje pro dobytek, sklad zemědělských potřeb, část jako studentská kolej a menza Vysoké školy zemědělské. 

V letech 2010-2015 probíhala rekonstrukce jízdárny, financovaná z Integrovaného operačního programu. Celková dotace činila 481 mil. Kč, z toho 409 tvoří podíl Evropské unie a 72 mil. Kč se podílí státní rozpočet. Příjemcem dotace bylo Multifunkční centrum zámek Lednice, zájmové sdružení právnických osob, kterého se účastnil Jihomoravský kraj, obec Lednice, Mendelova a Masarykova univerzita v Brně a Centrála cestovního ruchu – Jižní Morava.

Vzorová obnova památkového objektu zahrnula obnovu jižního a východního křídla komplexu zámeckých jízdáren. Kromě obnovy objektu byla obnovena historická kanalizace pod objektem, střecha nad východním křídlem a suterénní prostory pod jižním křídlem.

Návštěvníci zde naleznou informační sál (dříve kočárovnu), multifunkční sál, vzdělávací centrum a expozice, zaměřené mj. na kulturní krajinu či expozici o chovu koní. Odborníci zde mohou zkoumat repliky archivních dokumentů k dějinám kulturní krajiny, zahradní architektury a dalších souvisejících oborů.