Jste zde: Úvodní strana > Novinky > O víkendu se díky evropským dotacím na ...

O víkendu se díky evropským dotacím na zámku Veltrusy otevře vzdělávací centrum

12.06.2015: Vzdělávací centrum na zámku Veltrusy bude o víkendu otevřeno pro veřejnost díky projektu Národního památkového ústavu „Schola naturalis - revitalizace zámku Veltrusy a centrum Evropské úmluvy o krajině“, který byl podpořen z Integrovaného operačního programu.
„Dotace z Integrovaného operačního programu zásadně pomohly při obnově stavby a zámeckého parku, které budou sloužit ke kulturně-ekologickému vzdělávání.  Naváže se tak na původní význam areálu, který byl budován jako okrasný statek. Kulturně-ekologické vzdělávací centrum bude poskytovat speciální výukové programy pro základní a střední školy,“ uvedla k projektu ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová.
V sobotu 13. června 2015 bude poprvé veřejnosti otevřeno vzdělávací centrum na zámku Veltrusy, jehož zázemí bylo připraveno díky projektu „Schola naturalis - revitalizace zámku Veltrusy a centrum Evropské úmluvy o krajině“.  Projekt Národního památkového ústavu byl podpořen z Integrovaného operačního programu dotací ve výši 231,5 mil. Kč, z toho Evropská unie přispěla 196,8 mil. Kč.
K vidění bude obnovená oranžerie, severozápadní křídlo zámku, hájenka nad grottou u daňčí obory, holandský selský dům  či severní stáje v hospodářském dvoře u zámku. Vzdělávací programy pro rodiny a dospělé budou probíhat zdarma od 10 do 17 hodin. Návštěvníci se mohou těšit na písařskou dílnu, výtvarnou dílnu, vyzkoušet si stavbu modelu zámeckého parku v jeho historických proměnách, seznámit se s lidovými písničkami dolního Povltaví anebo si postavit barokní zahradu. Více informací naleznete na webových stránkách www.pamatkynasbavi.cz/veltrusy.
Veltrusy jsou významnou památkou vrcholně barokní architektury z počátku 18. století s jedním z nejstarších přírodně krajinářských parků typu okrasného statku v Evropě. Areál je svou rozlohou 298 hektarů jedním z nejrozsáhlejších zámeckých parků u nás. Povodně v roce 2002 poškodily v areálu zámku 27 z 30 objektů, odplavily přes 100 hektarů ornice a poničily cestní síť. Investice pouze ze státního rozpočtu  na obnovu Veltrus nestačily, a proto byla dotace z Integrovaného operačního programu při obnově této památky klíčová.