Jste zde: Úvodní strana > Předsednictví České republiky CZ V4 PRES

Předsednictví České republiky CZ V4 PRES

Česká republika předsedá od 1. července 2015 zemím Visegrádské skupiny. Setkání představitelů členských zemí probíhají na různých úrovních. Spolupráce jednotlivých ministerstev a resortů na programu má největší význam. Premiéři se setkávají jednou za rok na konferenci.

Dokumenty vzešlé z jednání mají většinou charakter stanovisek či deklarací a nejsou tudíž právně závazné. V předsednictví V4 se země střídají po jednom roce a symbolické žezlo předsednictví se předává vždy o půlnoci z 30. června na 1. července.

Země V4 stojí na společné myšlence spolupráce sousedících států a tato platforma je vhodná pro rozvoj vztahů napříč celou Evropou. S Rakouskem a Slovinskem je V4 je spojení v rámci Regionálního partnerství a s Německem spolupracují země díky programu V4+.

Program českého předsednictví je úzce odvozen od aktuální situace, která ovlivňuje dění v Evropě. Setkání tak budou řešit migrační politiku, ruskou politiku vůči Ukrajině a politickou situaci na Balkáně a zemí východní Evropy.

Dále bude na programu projednání legislativy Evropské komise k digitálnímu vnitřnímu trhu a energetické unii. Země V4 se dohodly, že do roku 2016 vytvoří společnou Visegrádskou bojovou skupinu Evropské unie tzv. Battlegroup (EU BG). Tato skupina bude sloužit ve spolupráci v oblasti obrany a bezpečnosti.

Cílem CZ V4 PRES bude najít jednotnou odpověď přípustnou pro všechny zástupce zemí V4.

 

Publikace České předsednictví V4